Pixar | Студио за анимација

Pixar е познато американско филмско студио и продукциска компанија која произведува многу квалитетни компјутерско анимирани филмови. Започнува да работи во 1979 година како дел од...

Чичко Горио – Оноре де Балзак

„Нашето срце е како ризница - ако се дозволи прилив на сето богатство оддеднаш, истото оди во банкрот„. Градот на светлината во едно златно време,...

Хумористична улична уметност

Рускиот уличен уметник Nikita Nomerz  патува низ различни градови во својата татковина, за да најде напуштени објекти и да ги врати во живот. Тој...

Мини свет врз бонсаи дрвца

Речиси една деценија во доцните 70 - ти, уметникот Takanori Aiba работел како илустратор за јапонскиот моден магазин POPYE. Следната декада пак, тој почнал...

Антички скулптури

Скулпторската активност преставува сведок за највисоките достигнувања во културниот развој на секоја напредна цивилизација. Скулптурата ни ја разоткрива исконската човекова желба за изразување на неговите...

Прегратки меѓу куче и маче

И животните се големи гушкачи. Галерија од кучиња и мачиња кои се прегрнуваат. Уживајте!                          

Луѓе како пиксели

Разгледајте ги следните фотографии, на кои луѓето се искористени како основен градежен материјал, за да се креира "Големата слика". Некои од фотографиите се направени уште...

Вистински подарок за DJ

Инспириран од урбаниот начин на живот и хип - хоп културата, Darkloud Silver создаде уникатна линија на накит за момци и девојки кои работат...

Кодот на Да Винчи – Ден Браун

Декларирајќи се како остро интелегентен и луциден трилер чиј ентузијазам се среќава во мистериозно убиство на стариот кустос при Лувр, фасцинантната кулминативна точка повлекува...

3Д улична уметност | Tracy Lee Stum

Американката Tracy Lee Stum е уличен уметник која своите 3Д слики ги претставува по улиците низ целиот свет. Како еден од најдобрите улични уметници во...

Кога креативноста ќе потфрли

"Се е преработка" вели насловот на краткиот документарен филм од Kirby Ferguson, во кој се зборува за тоа колку новосоздадените дела се под силно...

Фото на денот | Остров во форма на срце

Островот Тупаи во близина на Бора Бора, Француска Полинезија восхитува со својата форма во облик на срце. Се смета за моќен симбол за заедничкиот...