Коси од розева волница

Ќерка ми се вика Солза. Солза - како капката што ми виснуваше од крајчето на окото додека со стиснати заби ѝ давав род. Солза - како...

Мини приколки за миленичиња

Дизајнерот Judson Beaumont од студиото Straight Line Design ја осмисли оригиналната серија куќички за миленици под назив ,,Pet Trailers”. Ја сочинуваат четири единствени куќички...

Новото театарско лице на Хамлет

„Постојат неколку нешта во рајот и Земјата, Хорацио“ - кои не се повеќе барани од билетите за да се види Benedict Cumberbatch во улога...

Нова корица на „Чарли и Фабриката за чоколади“

Ви текнува на класичната чоколадна приказна на Роалд Дал, „Чарли и фабриката за чоколади“? Приказната која прослави половина век, чудна и фанстастична според содржина,...
video

Велосипед во чанта

Концептуалниот велосипед Kit Bike е револуционерно откритие на студиото Lucid Design, чиј оригинален дизајн овозможува велосипедот да се расклопи по возењето, а потоа и...

IKEA | Каталог 2015

Промоцијата на годишниот каталог на IKEA е настан кој со нетрпение го очекуваат сите љубители на дизајнот и убавите ентериери. Во голема мера се...

Lotus Design Store изненадувања

По бројните домашни и странски имиња, на Lotus Design Store ќе им се приклучат уметницата Марта Поп Антоска- Башевска која твори под името „М...

Големиот Валентино | At the Emperor’s table

Од раскошни приватни забави до процесот на дизајн во неговите уникатни колекции преку неговите омилени рецепти и поглед во неговиот богат дом - новата...

Живописни масички за кафе

Колекцијата ,,Volcane’’ вклучува посебен сет масички за кафе кои нудат суптилна рамнотежа помеѓу функционалноста и естетиката. Масичките се уникатни по тоа што во својата...

eCool – креативен ладилник за пиво

Доколку сте од оние кои не можат да ги замислат топлите денови без студено пиво, тогаш овој генијален дизајн ќе ве воодушеви. Повеќе нема...

Лето во домот

Секое годишно време носи свои обележја, различно влијае на расположението и амбиентот во домот. По заспаната зима и разиграната пролет, ни пристигна долгото топло...

Лето & Ars Libris

Согласни околу тоа дека летото и книгите одат рака под рака поради мал милион причини, Divian Arts останува истраен во тоа да Ве мотивира...

Ѕвезден океан во домот

Компанијата Il Filo dei Sogni ја претстави DreamLux - специјалната ткаенина што сјае со вистинска светлина. Станува збор за инвентивна, префинета, естетски и визуелно...

Се отвори концептуалната Lotus Design Store

Домашните дизајнери добија нов концептуален продажен простор наречен Lotus Design Store кој беше отворен вчеравечер на вториот кат во Скопје Сити Мол. Многубројните љубители на...

Олгица Ѓоргиева претстави линија на маици со мотивирачки пораки

Во модното ателје на Олгица Ѓоргиева од (23.06) пуштени се во продажба маички изработени од страна на дизајнерката со мотивирачки пораки за секој ден...

Lotus Design Store – најдобриот македонски дизајн на едно место

Седумнаесет домашни и странски дизајнерски имиња ќе отпочнат продажба на своите парчиња во новата концептуална продавница Lotus Design Store, која ќе биде отворена во...