Огнот и светлината отсекогаш биле во центарот на домот, без разлика дали се работи за телевизор или камин.

Дизајнерот Макс Бартон го враќа тој одамна заборавен централен дел од домот, правејќи го не само попрактичен, туку и побезбеден.

Со векови, каминот во домовите обезбедувал не само топлина, туку и оган за готвење на семеен оброк. Поради овие витални функции, огништето станало и жариште каде семејството се собирало и се поврзувало со топол оган и храна. Дизајнерот Макс Бартон сака да ги врати овие практични и социјални функции во модерните домаќинства со масичка за кафе соодветно наречена „Огниште“.

На прв поглед изгледа како модерна маса со црна плоча и држач. И во оваа „заспана“ состојба веќе функционира како прекрасно парче мебел околу кое ќе се собере семејството, но тоа е само почеток на целата оваа приказна.

Свртете го термостатот во насока на стрелките на часовникот и косата перка на дното се отвора, откривајќи електричен камин во внатрешноста на масичката. Кога ќе се отвори, каминот вшмукува воздух од скриените канали на неговата долна страна, а потоа исфрла топол воздух, загревајќи ја целата просторија рамномерно во сите правци.

СПОДЕЛИ
Претходна објава„Украдете“ впечаток на прв поглед – најмодерни бои и како да ги носите
Следна објаваСкопски моден фестивал: Премиера на првата сезона во март
Дивиан Артс е првата и единствена веб страница во Македонија која ги пренесува сите облици на уметност во креативна форма до своите читатели. Целта на Дивиан Артс е да ги врати вистинските уметнички вредности во Македонија, да ја разбуди креативноста и да остане во чекор со последните случувања од областа на уметноста. Патем, да ги едуцира и промовира младите на културно и општествено ниво, да им помогне да се изградат како составен дел од нормалното и професионално живеење, без да заборават на својата креативност и потреба од уметност.

НЕМА КОМЕНТАРИ