Во планинскиот град Межев во Франција, магијата како да го добива својот полн сјај и оживува, особено во ова време, кога пејзажот полека почнува да се „облекува“ во бело.

Убавината ја надминува имагинацијата и пејзажот станува врвно место за уживање во текот на зимата. Освен прекрасниот амбиент, мирот е нешто што доминира во атмосферата, поради што концептот „slow living“ точно се одразува на сите кои таму се наоѓаат.

Семејство од Париз има среќа да поседува планинарска куќа во околината, која е вистинско архитектонско ремек дело, но и совршен извор на инспирација за зимска декорација. Куќата го носи потписот на декораторот Елиот Барнс, кој сиот свој талент го искажал во дизајнот, обезбедувајќи целосно модерно опкружување, кое на највпечатлив начин го истакнува неговиот неверојатен снежен сценски круг.

Сите ентериери се уникатно поврзани со надворешните услови и амбиент на бајка. Основните материјали кои го сочинуваат целиот дизајн се од камен и дрво – всушност  оние кои што се користат за да се види во овој тип на планински куќи. Топли нијанси, рустични детали и модерни референци ја правата позадината да изгледа како од бајка.

Кога станува збор за мебелот, дрвото повторно има водечка улога, како и голем број метални елементи кои се паметно поставени, што ја прави целата естетика многу интересна. Речиси во секоја соба, всушност, има камин – заштитен знак на секоја планинарска куќа, што ја засилува топлата атмосфера – метафорично и буквално! Се чини дека сè е толку прекрасно „поврзано“ едно со друго, додека крајниот резултат, освен е многу модерен и апсолутно безвременски.

СПОДЕЛИ
Претходна објаваОва се чевлите кои ќе ја одбележат 2022 година
Следна објаваИнститутот за бои Pantone ја објави бојата на 2022 година: Секаде одговара и веќе е застапена во модата
Дивиан Артс е првата и единствена веб страница во Македонија која ги пренесува сите облици на уметност во креативна форма до своите читатели. Целта на Дивиан Артс е да ги врати вистинските уметнички вредности во Македонија, да ја разбуди креативноста и да остане во чекор со последните случувања од областа на уметноста. Патем, да ги едуцира и промовира младите на културно и општествено ниво, да им помогне да се изградат како составен дел од нормалното и професионално живеење, без да заборават на својата креативност и потреба од уметност.

НЕМА КОМЕНТАРИ