Златарите на познатата куќа Фабержe покажаа ексклузивен експонат – подарок вреден 2,2 милиони долари, специјално наменет за љубителите на иконичната серија „Игра на тронови“, како дел од десетгодишнината од нејзината премиера – тоа е уникатно јајце, инспирирано од неа ….

Главната дизајнерка на Фаберже, Лиза Талгрен, се здружи со наградуваната дизајнерка на костумите во серијата, Мишел Клептон и Ворнер Брос – за заедно да создадат змејско јајце украсено со накит, кое беше инспирирано од самата Мајка на змејовите, Денерис Таргариен.

„Дизајнот е осмислен како референца на неверојатното патување низ кое помина Денерис, истакнувајќи ја важноста на бојата на нејзините костими, нејзината страст кон нејзините змејови и начинот на кој ги пренесуваше пораките со својот накит за време на серијата“, објаснува костимографот.

СПОДЕЛИ
Претходна објаваДали постојано се чувствувате лошо? Седум начини како да се справите со тоа!
Следна објаваНајубави модели со линии!
Дивиан Артс е првата и единствена веб страница во Македонија која ги пренесува сите облици на уметност во креативна форма до своите читатели. Целта на Дивиан Артс е да ги врати вистинските уметнички вредности во Македонија, да ја разбуди креативноста и да остане во чекор со последните случувања од областа на уметноста. Патем, да ги едуцира и промовира младите на културно и општествено ниво, да им помогне да се изградат како составен дел од нормалното и професионално живеење, без да заборават на својата креативност и потреба од уметност.

НЕМА КОМЕНТАРИ