Познатото јапонско мултидисциплинарно студио „Nendo“ ја дизајнираше колекцијата мебел „Torii“ за италијанскиот бренд „Minotti“.

Оваа линија на мебел е погодна за луѓе кои ги ценат јапонските техники на изработка и дизајн. Оки Сато од Nendo Design работеше на дизајнот на ногарките за да создаде нешто поразлично. Колекцијата содржи заоблени волумени, тенки профили и исклучително детален дизајн.

Интересно е што седиштата и масите се обележани со сјајни метални ногарки инспирирани од традиционалните Torii порти на шинтоистичките светилишта во Јапонија. Седиштата доаѓаат со тенок потпирач за грб кој има вертикално штепови и детали од еко-кожа што поминуваат по работ на перниците.

Колекцијата Torii се состои од софа – со висок или низок наслон, фотељи, мали столици за трпезаријата, отомани, масички за кафе и конзоли во овална форма.

Разновидниот асортиман на производи овозможува дизајн на флексибилен распоред, во кој индивидуалните елементи исто така можат да се комбинираат за да се создаде силно визуелно присуство.

 

СПОДЕЛИ
Претходна објаваЗдравје: Зошто треба да имате мачка?
Следна објаваПогледнете го најубавиот скијачки ресрот на светот!
Дивиан Артс е првата и единствена веб страница во Македонија која ги пренесува сите облици на уметност во креативна форма до своите читатели. Целта на Дивиан Артс е да ги врати вистинските уметнички вредности во Македонија, да ја разбуди креативноста и да остане во чекор со последните случувања од областа на уметноста. Патем, да ги едуцира и промовира младите на културно и општествено ниво, да им помогне да се изградат како составен дел од нормалното и професионално живеење, без да заборават на својата креативност и потреба од уметност.

НЕМА КОМЕНТАРИ