Шарла Рекордс ви го претставува албумот Two Ways East на дуото Дени Омерагиќ
и Нинослав Спировски.


Се работи за две добро познати имиња на македонската независна музичка сцена
преку нивните проекти како членови на групите Fighting Windmills, Светлост и неколку
други успешни колаборации. За разлика од таму, каде Дени и Нино ги свират
своите матични инструменти – бас/контрабас и саксофон/кларинет,
овде, овие школувани музичари прават исчекор кон музика компонирана и
изведена на две пијана.
Композициите од овој албум се работени првенствено преку процесите на
спонтана композиција и врамена импровизација, како и варијации на
однапред зацртани теми. Жанровски се скоро невозможни за дефинирање,
сместени во контекстот на еклектичен пост-модернизам, иако музичката
историја на авторите неизбежно сугерира free jazz дискурс.
Албумот Two Ways East се состои од 3 композиции со вкупно времетраење од 45 минути и може да се преслуша и на одредено време слободно симне на
следниот линк

https://sharla.bandcamp.com/album/two-ways-east-lp

СПОДЕЛИ
Претходна објаваДали знаете којa е најскапaта реклама на светот?
Следна објаваОблека и додатоци кои ќе го разубават новогодишниот празник!
Дивиан Артс е првата и единствена веб страница во Македонија која ги пренесува сите облици на уметност во креативна форма до своите читатели. Целта на Дивиан Артс е да ги врати вистинските уметнички вредности во Македонија, да ја разбуди креативноста и да остане во чекор со последните случувања од областа на уметноста. Патем, да ги едуцира и промовира младите на културно и општествено ниво, да им помогне да се изградат како составен дел од нормалното и професионално живеење, без да заборават на својата креативност и потреба од уметност.

НЕМА КОМЕНТАРИ