Архитектонското студио „Лианг“ ја трансформира внатрешноста на оваа вила во Кина и создаде прекрасен простор што ја истакнува сопствената архитектура …
Директорот за дизајн, Ксу Лианг и неговиот тим се фокусираа на создавање проток што го потенцира начинот на кој луѓето инаку би се движеле низ вселената. Леснотијата на движење е резултат на внимателно планирање, што им овозможува на станарите да се фокусираат повеќе на нивната околина додека се движат.

Главната цел при дизајнирање на овој дом беше да се дозволи максимална количина природна светлина, што беше постигнато со создавање разиграни светла и стратешко позиционирање на простори кои ја имитираат висината и обликот на структурната зграда. Светларниците проектираат мали светлосни форми на sидовите и ја играат улогата на природна уметничка инсталација.

Претходно, вилата имаше само два простори во кои може да влезе природна светлина, така што беше додаден централен атриум како вистински стратешки потег

Суптилните детали, како што се гредите за поддршка, се дел од претходниот дизајн и се оставени како почит на претходните спомени.
Целокупниот распоред и флуидниот протокот поттикнуваат интеракција меѓу членовите на семејството, додека истовремено ги поврзуваат со прекрасниот екстериер.

 

 

СПОДЕЛИ
Претходна објаваШик и заводлива – новата колекција Dioriviera!
Следна објаваНовата раскошна колекција Chanel couture не носи во светот на гламурот и екстраваганцијата
Дивиан Артс е првата и единствена веб страница во Македонија која ги пренесува сите облици на уметност во креативна форма до своите читатели. Целта на Дивиан Артс е да ги врати вистинските уметнички вредности во Македонија, да ја разбуди креативноста и да остане во чекор со последните случувања од областа на уметноста. Патем, да ги едуцира и промовира младите на културно и општествено ниво, да им помогне да се изградат како составен дел од нормалното и професионално живеење, без да заборават на својата креативност и потреба од уметност.

НЕМА КОМЕНТАРИ