Nike со својата иницијатива Move To Zero сака со текот на времето да стане компанија со нула отпад, а најновиот потег на кој сакаат да остават свој белег е колекцијата на облека соодветно именувана „Move to Zero“.

Колекцијата се состои од класични атлетски парчиња како тренерки, дуксери и маици, изработени од рециклиран полиестер и одржлив памук.

Колекцијата Move to Zero повикува на иновативни природни техники за боење и 90%  подобри перформанси.

Дури и цртежите и патентите се еколошки.

Сите парчиња се изработени од најмалку 60% органски или рециклирани ткаенини и се изработени со техники создадени за намалување на отпадот.
Колекцијата Move to Zero доаѓа во летото 2020 година, со цени што треба да бидат објавени.

СПОДЕЛИ
Претходна објаваМодна недела во Лондон: Simone Rocha – есенска колекција 2020!
Следна објаваРомантична понуда на патничката агенција World Traveler!
Дивиан Артс е првата и единствена веб страница во Македонија која ги пренесува сите облици на уметност во креативна форма до своите читатели. Целта на Дивиан Артс е да ги врати вистинските уметнички вредности во Македонија, да ја разбуди креативноста и да остане во чекор со последните случувања од областа на уметноста. Патем, да ги едуцира и промовира младите на културно и општествено ниво, да им помогне да се изградат како составен дел од нормалното и професионално живеење, без да заборават на својата креативност и потреба од уметност.

НЕМА КОМЕНТАРИ

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР