Во новиот lookbook британската дизајнерка отстапи од традиционалната интерпретација на свадбените фустани …

Наместо многу украси и големи раскошни здолништа со корсети, во новата сезона таа претпочита минималистички силуети во форма на песочен часовник и многу драперии.

Освен промена на силуетата, сменети се и боите. Свадбените фустани не се во светли бели нијанси, туку се крем и млечни. Отворените раменици и елегантните ракавици ментално нè враќаат во минатото на свечените балови во огромни палати на барокната ера, а масивните чевли со квадратен врв, на висока платформа, не потсетуваат на модерната реалност, додавајќи екстраваганција на секој свечен стајлинг.

Овој пат, Вивиен Вествуд им се придружи на еколозите: дизајнерката одбра еколошки ткаенини наместо природна свила, која ги нагласува формите на телото, претворајќи ја невестата во грчка божица.

Коментари

коментари

СПОДЕЛИ
Претходна објаваНајмодерни додатоци за коса ова лето!
Следна објаваСупер фризури за средна должина на косата!
Дивиан Артс е првата и единствена веб страница во Македонија која ги пренесува сите облици на уметност во креативна форма до своите читатели. Целта на Дивиан Артс е да ги врати вистинските уметнички вредности во Македонија, да ја разбуди креативноста и да остане во чекор со последните случувања од областа на уметноста. Патем, да ги едуцира и промовира младите на културно и општествено ниво, да им помогне да се изградат како составен дел од нормалното и професионално живеење, без да заборават на својата креативност и потреба од уметност.

НЕМА КОМЕНТАРИ

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР