Матураната сезона е на врата, а девојките веќе долго време се во потрага за совршена модна идеја како да изгледаат за оваа специјална вечер.

Свечената прилика како што е матурата, заслужува посебен и свечен изглед, а девојките едноставно, уживаат во изборот на облека и спремањето за таа пригода.

Матурските фустани, особено вечерните и долги, ретко кога во модерното доба девојките имаат прилика да ги носат, така што матурската вечер искористете ја како совршена можност за софистициран и отмен изглед, и сепак одберете долг и модерен  фустан.

Но, постојат и оние кои сакаат посебно да се истакнат, па се одлучуваат за свечен комбинезон или пантолони.

Решени сме да ви помогне да ја решите дилемата, а подолу, можете да прочитате неколку клучни работи на кои треба да мислите доколку се размислувате за фустан или комбинезон?

Долгите фустани можат да ги покријат недостатоците, а кратките се за оние девојки на кои адут им се нозете и сакаат да ги истакнат, додека комбинезоните го даваат ефектот на подолги нозе и ја истакнуваат тенката половина.

Секако, долгиот фустан во зависност од кројот, има поголем потенцијал да им стои одлично на повеќето девојки, отколку, што е случајот со комбинезонот чиј долен дел се пантолоните, кои подобро им стојат на девојките со убаво обликувани нозе, задник  и тенка половина.

Комбинезонот или фустанот, различно “им стои” на девојките, не само во однос на нивната конструкција, туку и во поглед на нивниот личен стил.

На спортскиот тип на девојка која во средното училиште или во гимназијата обожувала да биде облечена во тренерки, јакни и дуксери, дефинитивно подобро ќе и стојат елегантни панталони или комбинезони, и во нов подобро ќе се чувствува, а што е уште поважно од тоа?

Истото важи и за женствените девојки кои сакаат да носат фустани, женски бои и лелеави кроеви. За нив, препорачуваме долга, елегантна и софистицирана тоалета.  Оние девојки кои претпочитаат поатрактивен изглед, одлично  ќе се чувствуваат  во краток фустан, или долг, но тесен. Тие исто така, можат да уживаат во опцијата – тесен комбинезон.

Удобноста многу девојки ја запоставуваат, а таа е важен критериум за избор на изгледот за оваа посебна вечер. Ние ве советуваме, сепак да обрнете внимание на оваа ставка, особено затоа што матурската ноќ е во потоплите вечери кога температурите се високи и го прават своето.

Да резимираме: размислете што најдобро ви одговара на вашата телесна конструкција и стил, а при изборот, земете ги предвид и критериумите како што се елеганцијата и удобноста – нема сомневање дека ќе погрешите!

Не заборавајте на изборот на шминката и фризурата, како и на сандалите и малата торба, но не го заборавајте дури и најважното нешто – да се чувствувате добро во вашата кожа – да го облечете тоа во што сте автентични и свои и не ја симнувајте насмевката од лицето – со радост ќе го видите повторно, по неколку години на фотографиите од оваа посебна свеченост.

СПОДЕЛИ
Претходна објаваОва е најмоќниот чај на светот (рецепт) !
Следна објаваМожност за волонтирање во Франција!
Дивиан Артс е првата и единствена веб страница во Македонија која ги пренесува сите облици на уметност во креативна форма до своите читатели. Целта на Дивиан Артс е да ги врати вистинските уметнички вредности во Македонија, да ја разбуди креативноста и да остане во чекор со последните случувања од областа на уметноста. Патем, да ги едуцира и промовира младите на културно и општествено ниво, да им помогне да се изградат како составен дел од нормалното и професионално живеење, без да заборават на својата креативност и потреба од уметност.

НЕМА КОМЕНТАРИ

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР