На сите модни недели за 2019 год. во Лондон, Париз и Њујорк, најзабележителни беа: бебешко сината боја, розе смокингот, колажот од различни отпечатоци, Tie Dye маиците и бледиот тексас.

Image result for prolecni trend 2019

Бебешко сина

Минатата пролет, главната боја беше лаванда, но овој пат тоа се светлите нијанси на сината.

Иако боите беа тие кои најмногу се забележаа на модните писти, модните куќи исто така експериментираа со широки блузи и здолништа.

Levo - Desno: Alis + Olivija, Mark Jakobs, Živanši, Rolan Mouret

Принт и само принт

Внимателно пристапувајте со овој тренд, бидејќи печатените колажи не се за секого.

Levo-Desno: Dolče i Gabana, Dijana von Furstenberg, Versaće, Self-portret

Розеви костуми

Изгледа дека вечерниот фустан има нова конкуренција во 2019 година – розев смокинг. Варијанти се црвениот и жолтиот костум.

Levo - Desno: Eskada, Sies Marjan, Gaberijela Herst, Bos

Рачно фарбани маици

Калвин Клајн се одлучи за маици кои беа актуелни во времето на хипи движењето, додека Кристијан Диор за каледиоскопски пристап.

Levo - Desno: Kelvin Klajn, Prada, Kristijan Dijor, MSGM

Џинс

Џинсот никогаш не излегува од мода, бидејќи секоја година одново се раѓа, па така и оваа.

Додека мината година помина во знакот на црниот џинс, оваа годин хит е избледениот, во различни нијанси.

Оваа сезона најдобар џинс има Балмен– украсувајќи го дизајнот со монистри во завршните доработки.

Levo - Desno: Isabel Marant, Prenza Å huler, Balmajn, Misoni

Коментари

коментари

СПОДЕЛИ
Претходна објаваЏенифер Лоренс во новата кампања на Диор!
Следна објаваMing Ma-Новата звезда на модното небо!
Дивиан Артс е првата и единствена веб страница во Македонија која ги пренесува сите облици на уметност во креативна форма до своите читатели. Целта на Дивиан Артс е да ги врати вистинските уметнички вредности во Македонија, да ја разбуди креативноста и да остане во чекор со последните случувања од областа на уметноста. Патем, да ги едуцира и промовира младите на културно и општествено ниво, да им помогне да се изградат како составен дел од нормалното и професионално живеење, без да заборават на својата креативност и потреба од уметност.

НЕМА КОМЕНТАРИ

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР