Што да се прави во овој марокански град, кој често го посетувале Ив Сен Лорен и стилската икона Талита Гети, меѓу другите?

Кога ќе помислите на Маракеш, најверојатно нема веднаш да помислите дека тој е еден од модните престолнини. Суптилноста на неговата убавина, кралската архитектура, енергијата на медина во самракот, зградите што се карактеризираат со теракота и пустината опкружена со снежните покриви на планината Атлас, создаваат поетска амалгам на мистерија и имагинација, која со векови ја инспирирала модата и уметноста.

Ив Сен Лорен, Серж Лутен и Жак Мајорел се најпознатите креативци кои дозволија Маркеш да ги маѓепса, а сега тие имаат свои трагови во овој град, кои се многу опипливи – од вили, преку музеји до архитектура. Со зголемување на бројот на современи туристи во последните десет години, Марракеш дефинитивно продолжува да биде инспирација.

СПОДЕЛИ
Претходна објаваMarc Jacobs – кампања пролет/лето 2019!
Следна објаваПозитивни одгласи од изложбата „Црн петел, црвена кокошка“ во Хрватска
Дивиан Артс е првата и единствена веб страница во Македонија која ги пренесува сите облици на уметност во креативна форма до своите читатели. Целта на Дивиан Артс е да ги врати вистинските уметнички вредности во Македонија, да ја разбуди креативноста и да остане во чекор со последните случувања од областа на уметноста. Патем, да ги едуцира и промовира младите на културно и општествено ниво, да им помогне да се изградат како составен дел од нормалното и професионално живеење, без да заборават на својата креативност и потреба од уметност.

НЕМА КОМЕНТАРИ

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР