Фестивалот за современи уметности Акто кој ќе се одржи на 23 овој месец во Битола и е во организација на Факултетот за работи што не се учат, ќе го доживее своето тринаесетто издание насловено како “Општество во изградба.

Целта на организаторите на овогодинешниот фестивал е да се врати прогресивноста како и слободната мисла на уметничкото творење. Програмскиот дел е составен од пет дела.

1.Акто Уметничка програма

2.Акто Музика

3.Акто Агора

4.Акто за Заедницата

5.Акто Воз

Убава можност за отворена дискусија во која насока оди културата и уметноста во нашата земја!

Проследете ја целосната програма на следните линкови:

https://www.facebook.com/events/228326484534653/

http://akto-fru.org/en/

 

Куратори на фестивалот

Коментари

коментари

СПОДЕЛИ
Претходна објаваУметникот Ra Paulette, е новиот Gaudi!
Следна објаваКактуси насекаде – летен тренд!
Art will remain the most astonishing activity of mankind born out of struggle between wisdom and madness between dream and reality in our mind!! Со повеќе од солидни познавања на класичната уметност и со исклучителнo познавање на француската мода и стил на живеење, Маја ја презентрира убавината на уметноста во посебните мигови на секојдневието, нагласувајќи го акцентот на идиличните егзотични патувања. Формалната цел на убавината е страста на љубовта; (нејзина омилена изрека).

НЕМА КОМЕНТАРИ

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР