Како би изгледала една куќа во која секоја просторија е уредена во една боја? Дали сте помислиле некогаш да уредите и вие барем една просторија од вашиот дом во монохроматски стил.

CJ Hendry е уметница која живее и твори во Њујорк. Таа неодамна постави една необична уметничка инсталација во облик на куќа каде секоја просторија е уредена во една боја. Зелена во кујната, жолта во спалната па се до виолетовата боја во купатилото.

Седум простории и тоа секоја во различна боја, интересно зарем не!

Модуларните коцки кои наликуваат на лего коцки но се значајно поголеми од нив, се употребени како sидови во оваа инсталација. Розево палмино дрво, виолетова када како и жолти парчиња на мебел можат да се видат во оваа инсталација.

Познато е дека во уредувањето на еден простор фокусот се става на едно парче мебел. Тоа е направено и во оваа уметничка творба, само во екстремни размери.

Погледнете, дали ви се допаѓа?

Коментари

коментари

СПОДЕЛИ
Претходна објаваOcean Blue – проект на Роман Гранџер!
Следна објаваХорорскоп за ден 13.04.2018 година!
Art will remain the most astonishing activity of mankind born out of struggle between wisdom and madness between dream and reality in our mind!! Со повеќе од солидни познавања на класичната уметност и со исклучителнo познавање на француската мода и стил на живеење, Маја ја презентрира убавината на уметноста во посебните мигови на секојдневието, нагласувајќи го акцентот на идиличните егзотични патувања. Формалната цел на убавината е страста на љубовта; (нејзина омилена изрека).

НЕМА КОМЕНТАРИ

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР