Дали и вие кога сте биле дете, сте замислувале дека имате само свое место за фантазирање, размислување и криење од возрасниот свет, кој во тоа време не сте го разбирале најдобро? Дали некогаш сте посакале да имате куќа на дрво?

Одамна е минато времето, кога куќичките на дрво беа наменети само за децата, нестручно направени од неколку даски, само за да се задоволат најмалите.

Градењето куќи на дрво, денес стана посериозна работа, па сега имаме и куќи во кои има се, како во обичните куќи, но и на дрвјата има хотели чии бунгалови се наоѓаат токму на дрвјата во шумите…

Ги одбравме за вас најинтересните и најфасцинантните градби од целиот свет,  кои се наоѓаат на дрвјата. Уживајте во тоа.

Три куќички (Британска Колимбија, Канада)

Куќа со огледала – Шведска

Птичје гнездо – Шведска

Куќа Хемлофт – Канада

Небодер на дрво – Канада

Најголема куќа на дрво – Тенеси САД

Ресторан – куќа – Нов Зеланд

Куќа од бајките – Сиетл

Куќа или топка? Канада

Куќа – коцка – Јапонија

Крива куќа – Белгија – Гент

О2 Куќичка – САД

Авион куќа – Костарика

Како што можете и сами да видите, последнава куќа е направена од руина на стар авион и претворена во луксузен апартман.

Што велите, дали и вие би можеле да живеете во една од овие куќи?

 

Коментари

коментари

СПОДЕЛИ
Претходна објаваЕдноставни но шик венчаници за 2018 година!
Следна објаваЦрквите во Копенхаген преку објективот на Ludwig Fabre
Пилотот кој раководи со летот кој ја открива креативната страна на животот е вечен поддржувач на широката палета уметности, со хиперактивен печат. Без ефект на изненадување поради уметничкиот допир од мали нозе и израснувањето во семејна атмосфера на вистински уметници прават од него модерен боем, шармантен екцентрик, вистински гурман, патувач и трагач по креативитет низ секој агол на планетата. Затекнат во маркетингот и односите со јавност, не успева да се оддели од креативниот максимум во секоја сфера на живеењето.

НЕМА КОМЕНТАРИ

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР