Фирмата Pantone јa откри бојата за 2017. која сигурно насекаде ќе ја гледаме следната година. Под името Greenery, односно зеленило, Pantone ја опиша бојата како спој на жолто-зелената, која често ја гледаме во нијансите на листовите и која зборува за нашите потреби за изразување, експериментирање и креирање иновации.

pantone-colour-of-the-year-greenery-dezeen-hero2

Greenery или Pantone бојата со број 15-0343, пред некој месец беше спомната и како едена од 10- те хит бои и во модната индустрија за сезоната пролет-лето 2017. Во интервјуто за New York Times, извршната директорка на Pantone Color Institut Leatrice Eiseman, изјави дека одбраната боја е одговор на стресниот и напнат свет!

“Знаеме каков е светот во кој живееме – многу стресен и многу напнат. Ова е бојата на надежда и нашата поврзаност со природата. Оваа боја не регенерира, освежува, оживува, осовременува. Секоја пролет влегуваме во нов циклус и тоа е нешто заради кое секогаш морам да гледам напред и да се веселам на иднината”- кажа Leatrice Eiseman.

pantone-christmas-glass-ornaments-2 pantone-christmas-glass-ornaments-5 pantone-christmas-glass-ornaments-1

Коментари

коментари

СПОДЕЛИ
Претходна објаваПроект за мост со зеленило во Лондон
Следна објаваРаскошни и совршени модели на Elie Saab!
Пилотот кој раководи со летот кој ја открива креативната страна на животот е вечен поддржувач на широката палета уметности, со хиперактивен печат. Без ефект на изненадување поради уметничкиот допир од мали нозе и израснувањето во семејна атмосфера на вистински уметници прават од него модерен боем, шармантен екцентрик, вистински гурман, патувач и трагач по креативитет низ секој агол на планетата. Затекнат во маркетингот и односите со јавност, не успева да се оддели од креативниот максимум во секоја сфера на живеењето.

НЕМА КОМЕНТАРИ

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР