1x-1

Мислевме дека постоењето на автомобили без возачи со години е далеку, но Uber со својата технологија ги престигна Apple, Google, Teslа и сите други. Uber лансира модел на Volvо кој и самите ќе го возат овој месец – пишува Bloomberg. Оваа сензација Uber ќе ја тестира во Pittsburgh, така да неговите жители ќе може да уживаат во возењето со овие автомобили и тоа бесплатно!

 

page1-2

Тоа сепак не значи дека можете да седите на задното седиште и да викате на цел глас…Иако компјутерот ќе биде тој што вози, моменталниот закон бара да една личност седи на возачкото место „safety driver“, спремен да го фати воланот ако нешто тргне наопаку, исто така на почетокот ќе постои и „co-pilot“, личност која седи на предното седиште и запишува белешки за возењето на лап-топ, а се што се случува во и надвор од автомобилот ќе биде снимено и со помош на камера, за да може Uber да поправи се што во почетокот не е добро средено.

 

194846-volvo-cars-and-uber-join-forces-to-develop-autonomous-driving-cars-2

2-13

Коментари

коментари

СПОДЕЛИ
Претходна објаваМали и убави станови (9.дел)
Следна објаваПилотите ја споделија тајната на совршено пакуван куфер!
Дивиан Артс е првата и единствена веб страница во Македонија која ги пренесува сите облици на уметност во креативна форма до своите читатели. Целта на Дивиан Артс е да ги врати вистинските уметнички вредности во Македонија, да ја разбуди креативноста и да остане во чекор со последните случувања од областа на уметноста. Патем, да ги едуцира и промовира младите на културно и општествено ниво, да им помогне да се изградат како составен дел од нормалното и професионално живеење, без да заборават на својата креативност и потреба од уметност.

НЕМА КОМЕНТАРИ

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР