Веб-страницата Woman Card започна проект во кој група илустратори прават карти за играње, но со поинаков изглед. На секоја карта има портрет од жени кои се значајни за денешницата, од поп-икони и актерки до активистки и политичарки. Идејата за ваквиот потег е директен одговор на непромислениот коментар на Доналд Трамп во однос на кампањата на Хилари Клинтон: -„Tаа игра на картата дека е жена” што значи дека всушност нејзините достигнувања, според него, се само поради тој факт.

Луѓето кои стојат зад овој проект имаат за цел да ја поттикнат заедницата да размислува без предрасуди и повеќе да се залага за полова еднаквост во светот. Меѓу жените кои досега се најдоа во шпилот се Опра Винфри, Елен Деџенерис, Фрида Кало и други светски познати дами кои со своите професии ја менуваат перцепцијата за жената во општеството.

1

Фрида Кало3

Мадона4

Опра Винфри

5

Роза Паркс

8

Елизабет Ворен

9

Мелинда Гејтс

10

Маргарет Тачер

11

Шонда Рајмс

12

Принцезата Дајана

13

Емили Дикинсон

7

Елен Деџенерис

6

Хилари Клинтон

СПОДЕЛИ
Претходна објаваНеверојатните пејзажи на Nicholas Peter Wilson
Следна објаваИмпресивни фотографии на 16 годишен фотограф
Креативната страна на животот под поинаков агол, каде важи правилото "less is more" е она што го опишува овој член на креативното семејство. Со оптимистичен пристап и позитивна енергија, сиот труд го насочува кон доброто и инспирацијата, кон вистинските вредности; како што е уметноста и квалитетниот креативен израз. Со поедноставување на животот, стои рамо до рамо со останатите креативци во тимот на Divian Arts.

НЕМА КОМЕНТАРИ