Деновите од 1 до 4 април годинава се резервирани за тринаесеттиот Моден викенд Скопје кој ќе се одржува под мотото „Да живеат осумдесеттите!“, кај  стариот домаќин на настанот – салонот „Порше Македонија“.

Модното случување за  сезоната  пролет/лето 2016 година, ќе се одвива во духот на осумдесеттите години на минатиот век во кои започнаа револуционерните промени во модната индустрија.  Ликот од визуелниот имиџ на новата сезона кој го потпишува графичкиот дизајнер Дејан Зафировски е всушност илустрираниот лик на Ирина Илиевска, една од најпознатите  манекенки кај нас во осумдесеттите.

FWSK 2016 Macedonian version

„Осумдесеттите се годините кога облеката е инспирирана од односот меѓу модата и општеството. Декада  кога на модата и се отвораат вратите  во уметничките галерии, клубовите, театрите и период кога модата  станува се „погласна и го зазема своето место“.  Годините на силните бои,  силните амбиции кај жените и мажите, Мадона, Вивиен Вествуд и Берлинскиот ѕид. Новите генерации се повеќе ја оживуваат  естетиката на социјализмот  во гардероберите, мебелот, омилените кафулиња, животниот стил, а Моден викенд Скопје стариот стил на осумдесеттите ќе го преоблече во нова сезона“, велат организаторите.

Генерален покровител на тринаесеттиот Моден викенд Скопје е „Пелистерка“, официјален мејкап партнер „Golden Rose“ во соработка со Зоран Шурбевски, а официјален партнер за фризура „Lakme“.

Четиридневното случување и овојпат ќе го одбележат голем број на ревии од домашни дизајнери и дизајнери од регионот, модни изложби и добра забава.

СПОДЕЛИ
Претходна објаваВезење – уметност повторно во подем | Jennifer Riggs
Следна објаваНајубави торти кои не се забораваат!
Дивиан Артс е првата и единствена веб страница во Македонија која ги пренесува сите облици на уметност во креативна форма до своите читатели. Целта на Дивиан Артс е да ги врати вистинските уметнички вредности во Македонија, да ја разбуди креативноста и да остане во чекор со последните случувања од областа на уметноста. Патем, да ги едуцира и промовира младите на културно и општествено ниво, да им помогне да се изградат како составен дел од нормалното и професионално живеење, без да заборават на својата креативност и потреба од уметност.

НЕМА КОМЕНТАРИ