00b21066f374098a52991d7f8cb1dda1

Традиционалниот кинески календар е лунарен, што значи дека времето се мери по движењето на сонцето и месецот. Датумот на почеток на Кинеската нова година е различен секоја година и варира според грегоријанскиот календар, но обично е помеѓу 21 јануари и 20 февруари.

0c258ad9ac6893cb0b3a95dcf48dc3b4 - Copy - Copy - Copy

Оваа година е година на Мајмунот, девето животно во циклусот. Според кинеското верување, луѓето родени во годината на Мајмунот се интелегентни, мудри и друштвени, но, често и непослушни. Лесно владеат со многу вештини но се помалку арогантни и темпераментни, што понекогаш тоа им пречи во напредувањето.

35561727a3560f1897a7f784a13fb34e - Copy - Copy

Лунарна или кинеска нова година, се смета за најголемо движење на луѓето на планетата. За милиони од нив кои работат далеку од своите домови, ова е традиционална прилика да одат во своите куќи.

54980c682ab55ff8249b701428d3a907 - Copy

Овој празник се слави во континентална Кина, на Тајван, Кореа и Виетнам.

c56edae005d82af689e4e7c325c046a3 - Copy

Кина во следната недела ќе биде буквално блокирана а многу жители на загадениот Пекинг, веќе се отидени кон своите празнични дестинации. Се очекува само во Хонгконг оваа недела да поминат 8 милиони луѓе, повеќе отколку што има жители (7,1 милион).

59110109256b70831518cb598177560_v4_big

Коментари

коментари

СПОДЕЛИ
Претходна објаваНеделен репертоар на Драмскиот театар (08.02 – 14.02)
Следна објаваNike “Air Force” 1 во ново руво!
Пилотот кој раководи со летот кој ја открива креативната страна на животот е вечен поддржувач на широката палета уметности, со хиперактивен печат. Без ефект на изненадување поради уметничкиот допир од мали нозе и израснувањето во семејна атмосфера на вистински уметници прават од него модерен боем, шармантен екцентрик, вистински гурман, патувач и трагач по креативитет низ секој агол на планетата. Затекнат во маркетингот и односите со јавност, не успева да се оддели од креативниот максимум во секоја сфера на живеењето.

НЕМА КОМЕНТАРИ