carolina-herrera-spring-2011Познатата модна дизајнерка Каролина Херера е родена во Венецуела. Уште како многу мала нејзината баба за прв пат ја однела во посета на Париз, каде што посетила една од модните ревии на Cristobal Balenciaga. Својата прва модна ревија таа ја одржува во 1981 година со посредсвто на легендарната главна уредничка на магазинот “VOGUE” Diana Vreeland во познатиот “Metropoliten Club” во Њујорк. За многу кратко време таа станува едно од најзначајните имиња во модниот свет. Препознатлива по својот уникатен сти на дизајн, таа е основач на неколку модни атељеа во Њујорк во кои што работат модни експерти кои ги контролираат  процесот на изработка на модните парчиња, почнувајќи од прво направените скици па се до финалниот производ. Како вистинска кралица на стилот таа се смета за една од најубаво облечените жени во светот, а била муза на многбројни познати светски фoтoграфи меѓу кои и на Енди Ворхол. Ви ја претставуваме нејзината најнова пролетна модна колекција за 2016.

tumblr_nup7lsZaH21tbju7to1_1280 CH-Spring-2013-4 CH-Spring-2013-2 Crolina-Herrera-Spring-2013

A model on the runway at Carolina Herrera's spring 2015 show at The Theatre at Lincoln Center. Pictured: Model Ref: SPL839851 080914 Picture by: Splash News Splash News and Pictures Los Angeles: 310-821-2666 New York: 212-619-2666 London: 870-934-2666 photodesk@splashnews.com

Carolina-Herrera-Spring-2015-inline-image-1 carolina-herrera-pre-fall-2013-01_120616953641 carolina-herrera-pre-fall-2013-11_120624105170 1fbf3dad5131c1454057a46c179b7d9c 8a32792880f0c01fe5e9ed80ad171967 CAROLINA-HERRERA-15 carolina-herrera-resort-2016-12

NEW YORK, NY - APRIL 14: A model walks the runway at the 2013 Bridal Collection - Carolina Herrera show on April 14, 2012 in New York City. (Photo by Peter Michael Dills/Getty Images)

Carolina-Herrera-resort-2016-the-impression-07 woman_looks_07

Sigrid Agren for Carolina Herrera collection (Spring Summer 2012) photoshoot

СПОДЕЛИ
Претходна објаваУметничка фотосесија за новата колекција на Bella
Следна објаваKалендарот Пирели за 2016 со моќна порака
Art will remain the most astonishing activity of mankind born out of struggle between wisdom and madness between dream and reality in our mind!! Со повеќе од солидни познавања на класичната уметност и со исклучителнo познавање на француската мода и стил на живеење, Маја ја презентрира убавината на уметноста во посебните мигови на секојдневието, нагласувајќи го акцентот на идиличните егзотични патувања. Формалната цел на убавината е страста на љубовта; (нејзина омилена изрека).

НЕМА КОМЕНТАРИ

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР