Визуелизацијата на двата ентериери кои ви ги прикажуваме во продолжение е дело на дизајнерката Angelina Alexeeva. Станува збор за два примери за уредување на машки и женски животен простор, каде преовладуваат минимализмот и неутралната палета на бои.

1. Машки стан

Иако при помислата на машки стан, првото нешто што паѓа на ум е ноншалантно уреден простор со многу расфрлани детали, во овој случај дизајнерката проектирала еден особено софистициран ентериер. Акцентот е ставен на чистите линии и модерните парчиња мебел, а кога се боите во прашање, како доминантни се издвојуваат сивата, белата и црната. Целокупниот амбиент е надополнет со внимателна селекција на индустриски детали, што на дизајнот му дава сосема поинаква димензија. Вешто затскриениот простор за складирање обезбедува доволно место за таа намена, а истовремено ентериерот е убаво организиран.

a1

a2

a3

a4

a5

a6

a7

a8

a9

a10

a11

2. Женски стан

Вториот ентериер е изразено женствен, а уреден е подеднакво модерно како и првиот пример, применувајќи ја природната палета на бои. Во овој случај, одбрани се нешто потопли тонови и детали, како што се дезенираните ткаенини. Отворениот простор изобилува со природна дневна светлина, а станот може да се пофали и со одлична организација. Не изостануваат ниту добриот вкус и стил, па стаклените и порцеланските детали се совршено вклопени со дрвените акценти и парчиња мебел. Минималистичката приказна продолжува и во останатите простории од станот, а особено во бањата, каде е создаден вистински спа амбиент за опуштање на сетилата.

b1

b2

b3

b4

b5

b6

b7

b8

b9

b10

b11

СПОДЕЛИ
Претходна објаваФејсбук его | Екарт Тол
Следна објаваМеста кои се најубави во есен
Воден од премисата дека патувањата се празник за душата, а убавиот топол дом нејзино единствено прибежиште, во рамки на креативната страна на животот ги промовира содржините со кои ги збогатува ваквите видици. Неуморен трагач по малите животни радости, со космополитски дух, неизмерна љубов кон животните и пасија кон сите уметнички форми на емотивна експресија. Вљубеник во минимализмот, алтернативната музика, пишаниот збор на Мураками и шармот на Јужна Франција.

НЕМА КОМЕНТАРИ