На 16 април (недела) со почеток во 17:00ч ќе биде прикажан последниот балет од сезоната 2014/15 на Бољшој. Љубителите на балетот ќе можат да ја погледнат директниот пренос на „Иван Грозни“ во киното Cineplexx.

Ivan_the_Terrible_SB_2_big

Неодамна оживеан, „Иван Грозни“ е суштински дел од репертоарот на балетот, класика на 20-тиот век и прекрасно театарско искуство. Беше голем предизвик за рускиот маестро Григорович да го постави на сцената, но од самите почетоци балетот бележеше големи успеси. Иван Грозни постана пример за балет во советската ера, балет со најкомплексните машки ролји на репертоарот. Ретко се изведува надвор од Москва и е возбудливо визуелно искуство. Во недела, харизматичниот солист Михаил Лобухин ќе ја одигра улогата на Иван IV, цар на Русија.

7780810_original

На свои млади години Иван IV е крунисан и мора да избере една од 13 Бојарови ќерки да биде негова сопруга и царица. Тој ја избира Анастасија и двајцата се заљубуваат. Кога Бојарови ќе направат заговор против него и ќе ја отрујат неговата сакана сопруга, цар Иван се наоѓа себеси опкружен со непријателите. Прогонуван од темни мисли и фантоми, тој полека тоне во лудило.

,,Маестро Јуриј Григорович ја истражува историјата на неговата татковина во прекрасната бајка за љубовта, моќта и интригите.’’

Потпирајќи се на музиката која Прокофјев ја компонираше за филмот на Ејзенштајн од 1944 година, „Иван Грозни“ е дело во вистински Бољшој стил. Моќниот и фасцинантен еп на Јуриј Григорович е драматизација на контроверзното владеење на Иван Грозни и ги отсликува настаните во 16 век во Русија, во визуелно прекрасни сцени. Неговата кореографија, од една страна полна со енергија, сила и диви скокови, исто така, вклучува голема елеганција и кревкост во женска улога. Спојот на чувствителен класичен и моќен танц создава лирски еп, збогатен со боите на средновековна Русија.

Ivan_the_Terrible_SB_1_big

Divianarts.com е медиумски покровител на кино Cineplexx МК.

СПОДЕЛИ
Претходна објаваСпектакуларната Венеција
Следна објаваIKEA: 13 идеи за мали балкони
Воден од премисата дека патувањата се празник за душата, а убавиот топол дом нејзино единствено прибежиште, во рамки на креативната страна на животот ги промовира содржините со кои ги збогатува ваквите видици. Неуморен трагач по малите животни радости, со космополитски дух, неизмерна љубов кон животните и пасија кон сите уметнички форми на емотивна експресија. Вљубеник во минимализмот, алтернативната музика, пишаниот збор на Мураками и шармот на Јужна Франција.

НЕМА КОМЕНТАРИ