Johanna Basford е талентиран илустратор од Велика Британија која а автор на боенки за возрасни. Досега има продадено повеќе од милион примероци што сведочи за тоа дека боенките не се резервирани само за децата. Боенките, кои можат да се купат на Amazon, се полни со прекрасни живописни илустрации од бајковити шуми и животни. „Уживам додека ги создавам боенките, од обичен цртеж со молив, па сè до шарена илустрација во многу бои. За мене, компјутерската графика е ладна и бездушна, а цртањето со рака содржи во себе енергија и карактер кои не можат да се искажат со пиксели”, вели Johanna. Погледнете дел од нејзините илустрации во продолжение.

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

12

СПОДЕЛИ
Претходна објаваДевојката со бисерна обетка – Трејси Шевалие
Следна објаваУметноста на Демијан Хирст
Креативната страна на животот под поинаков агол, каде важи правилото "less is more" е она што го опишува овој член на креативното семејство. Со оптимистичен пристап и позитивна енергија, сиот труд го насочува кон доброто и инспирацијата, кон вистинските вредности; како што е уметноста и квалитетниот креативен израз. Со поедноставување на животот, стои рамо до рамо со останатите креативци во тимот на Divian Arts.

НЕМА КОМЕНТАРИ