9

Emerico Imre Toth е унгарски сликар кој ја љуби и гледа убавината во сите нешта – природата, жените, очите, хармонијата на човечкото тело, животните и дивиот свет. Особена инспирација за уметникот се силните, независни и атрактивни дами, прикажувајќи ги во серијата прекрасни слики каде доминантна е црвената боја – симбол за страстa и енергичностa. Во продолжение ви претставуваме селекција од негови избрани дела. Погледнете како изгледаат дамите во црвено, видени низ ликовната призма на Emerico Imre Toth.

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

12

13

14

15

16

17

18

СПОДЕЛИ
Претходна објаваДали ме чекаш – Гијом Мисо
Следна објаваDries Van Noten – втемелен гламур
Воден од премисата дека патувањата се празник за душата, а убавиот топол дом нејзино единствено прибежиште, во рамки на креативната страна на животот ги промовира содржините со кои ги збогатува ваквите видици. Неуморен трагач по малите животни радости, со космополитски дух, неизмерна љубов кон животните и пасија кон сите уметнички форми на емотивна експресија. Вљубеник во минимализмот, алтернативната музика, пишаниот збор на Мураками и шармот на Јужна Франција.

НЕМА КОМЕНТАРИ