1

Иако монохроматските ентериери прераснуваат во вистински тренд кај внатрешното уредување, сепак ќе се сложите дека има нешто посебно и неодоливо во дизајнот со живи и енергични бои, побудувајќи добро расположение секогаш кога ќе ги погледнете. Одличен пример е и станот кој е дело на дизајнерот Sergey Makhno, каде бојата и игривоста се во прв план и присутни насекаде низ амбиентот. Од егзотичните марокански дезени и текстури на мебелот, па се’ до океанското синило при ѕидните декорации, овој дом воодушевува со колоритната естетика и изгледа како во секој миг да ќе оживее. И покрај тоа што поседува станбен простор со скромна квадратура, сопственикот сакал во него да има дневна соба, кујна, трпезарија, спална соба, гардеробер, библиотека и бања. Со помош на креативните дизајнерски решенија и примената на мали трикови, архитектот успеал се’ да обедини во ентериерот со површина од 50 метри квадратни. Една од најлесните техники за заштеда на простор е поврзувањето на кујната со малата трпезарија, во тандем со впечатливите портокалови столици. На тој начин, остварена е двојна функција, со што се обезбедува дополнителна површина за готвење. Отворениот дневен престој е доминантна зона во станот, а го освојува вниманието со светлите бои, интересните шари и текстурите на софата, која е со модуларен дизајн и може да се поместува и пренамени со различни подесувања, вклучувајќи ја и опцијата за удобен кревет за гости кога за истото ќе се укаже потреба. Доколку сте во потрага по предлози за колоритен и стилски дом со јаки бои, а притоа живеете во простор со помали димензии, можеби токму тука ќе ја пронајдете омилената идеја. Во продолжение, погледнете како изгледа овој маркантен стан и инспирирајте се.

2

3

4

5

6

7

7a

8

9

10

10a

11

12

13

14

15

15a

16

17

18

СПОДЕЛИ
Претходна објаваПријатна планинска куќа
Следна објаваНасликано село во Полска
Воден од премисата дека патувањата се празник за душата, а убавиот топол дом нејзино единствено прибежиште, во рамки на креативната страна на животот ги промовира содржините со кои ги збогатува ваквите видици. Неуморен трагач по малите животни радости, со космополитски дух, неизмерна љубов кон животните и пасија кон сите уметнички форми на емотивна експресија. Вљубеник во минимализмот, алтернативната музика, пишаниот збор на Мураками и шармот на Јужна Франција.

НЕМА КОМЕНТАРИ