000

Неодамна беше составен климатскиот енергетски план, кој има за цел до 2050-та година да ја намали емисијата на штетни гасови за 75% во француската метропола. Архитектот Vincent Callebaut, во соработка со париското градско мнозинство и инженерите од Setec Bâtiment, го создадоа проектот за истражување и развој, со кој се испитуваат разновидните корисни улоги на високите градби. Проектот со назив „2050 Paris Smart City“ претставува 8 различни зелени згради, кои ги интегрираат елементите на природата и обновливите извори на енергија во густо населената и урбана метропола. Во продолжение, ви ги претставуваме сите осум згради, кои еден ден би можеле да ги красат улиците на шармантниот Париз: „Mountain Towers“, „Antismog Towers“, „Photosynthesis Тowers“, „Bamboo Nest towers“, „Honeycomb towers“, „Farmscraper Towers“, „Mangrove Towers“ и „Bridge Towers“. Заедничко им е тоа што сите го користат најдоброто што природата го нуди, а тоа е низата можности за добивање електрична енергија на еколошки прифатлив начин, одгледување на природни намирници, сочувување на водата, но и како да се живее во совршена хармонија со природата и покрај урбаната средина. Погледнете како изгледа зелениот Париз!

001

002

003

004

005

006

007

008

СПОДЕЛИ
Претходна објаваДел од фотографиите кои ја одбележаа 2014 година
Следна објаваЉубовен танц во Градот на љубовта
Воден од премисата дека патувањата се празник за душата, а убавиот топол дом нејзино единствено прибежиште, во рамки на креативната страна на животот ги промовира содржините со кои ги збогатува ваквите видици. Неуморен трагач по малите животни радости, со космополитски дух, неизмерна љубов кон животните и пасија кон сите уметнички форми на емотивна експресија. Вљубеник во минимализмот, алтернативната музика, пишаниот збор на Мураками и шармот на Јужна Франција.

НЕМА КОМЕНТАРИ