000

Ентериер од само 20 метри квадратни содржи се’ што е потребно за удобен живот, прилагоден на современите потреби на денешницата. Можеби звучи неверојатно, но овојпат ве видиме токму во еден таков мини дом. Минијатурното поткровје е сместено во срцето на Барселона и е вистински пример за убава и креативна организација на просторот. Неговиот одличен дизајн е заслуга на архитектот Anthony Chevallier, задолжен за комплетната трансформација на станот, и тоа за само месец и половина. Станот е со специфична правоаголна форма која финишира со купола, па целта била да се задржи автентичноста на градбата со внатрешниот дизајн. Замислата на архитектот била да го преуреди налик на луксузна хотелска соба, без притоа да ја загуби топлината на домот. Резултатот е шик и елегантен станбен простор, во кој секое катче е естетски привлечно, но има и практична намена. Внимателно е искористен секој центиметар, а детално е испланирана позицијата дури и на најосновните нешта. Така, креиран е отворен план во кој комуницираат дневниот престој со работната зона, кујната и трпезаријата, додека во просторот под куполата сместена е спалната соба, за што подобро да се искористи поволната положба и убавите глетки од прозорците. Целиот стан е темелно реновиран, и оспособен со сите технички предуслови за комфор и модерниот животен стил на станарите. Деталите се избрани со вкус, и во целост ја следат префинетата нота во ентериерот. Пронајдете ја омилената инспирација и за вашиот дом!

001

002

003

004

005

006

007

008 009

СПОДЕЛИ
Претходна објаваТајните на убавината на Скарлет Јохансон
Следна објаваМодерни дневни соби
Воден од премисата дека патувањата се празник за душата, а убавиот топол дом нејзино единствено прибежиште, во рамки на креативната страна на животот ги промовира содржините со кои ги збогатува ваквите видици. Неуморен трагач по малите животни радости, со космополитски дух, неизмерна љубов кон животните и пасија кон сите уметнички форми на емотивна експресија. Вљубеник во минимализмот, алтернативната музика, пишаниот збор на Мураками и шармот на Јужна Франција.

НЕМА КОМЕНТАРИ