16Високо горе, на покривите на некои од најубавите облакодери и куќи на денешницата, сместени се оази од кои се наѕира прекрасен поглед на градската панорама. Некои од нив се модерно прибежиште со луксузни ресторани и барови, други, пак, нудат рекреативни содржини како тениски игралишта, базени или терени за голф. Без оглед на тоа дали сте за туристичка прошетка и разгледување, сакате да се опуштите со пијалок по деловниот ручек, или можеби имате желба да одиграте партија тенис, кровната тераса е место на кое секогаш со задоволство ќе се присетите и искуство кое ќе сакате одново да го доживеете. Ве водиме до 25-те кровни оази на кои повеќето од нас би посакале да останат засекогаш. Уживајте во глетките!

1. Marina Bay Sands (Сингапур)

1a

1b

2. ME London (Лондон, Обединето Кралство)

2

3. Rooftop Garden Birkegade (Копенхаген, Данска)

3

4. The Burj Al Arab (Дубаи, Обединети Арапски Емирати)

4a

4b
5. Rooftop Bar & Cinema (Мелбурн, Австралија)

5

6. The Joule Hotel (Далас, САД)

6a

6b

7. 1 Bligh Street (Сиднеј, Австралија)

7a

7b
8. The Grand Daddy Hotel (Кејптаун, Јужна Африка)

8a

8b

9. Tower Club At Lebua (Банкок, Тајланд)

9a

9b
10. Luna Rooftop Tapas Bar (Сан Мигел де Аљенде, Мексико)

10

11. Harbour Plaza Metropolis (Хонгконг, Кина)

11

12. Casa Milа (Барселона, Шпанија)

12

13. Fiat Lingotto (Торино, Италија)

13

14. Hotel Unique (Сао Паоло, Бразил)

14

15. Adidas Futsal Park (Токио, Јапонија)

15

16. Sri Panwa Hotel (Пукет, Тајланд)

16

17. ARoS Aarhus Kunstmuseum (Орхус, Данска)

17

18. Brooklyn Grange (Њујорк, САД)

18

19. Cubo Penthouse (Мелбурн, Австралија)

19

20. Four Seasons Hotel (Мумбај, Индија)

20

21. Rockefeller Center (Њујорк, САД)

21

22. Grand Hotel Central (Барселона, Шпанија)

22

23. Chicago City Hall (Илионоис, САД)

23

24. ACROS Fukuoka Foundation (Фукуока, Јапонија)

24

25. Le Panoramic Restaurant (Француски Алпи, Франција)

25

СПОДЕЛИ
Претходна објава„Signal Strength“ од подземните станици на Њујорк
Следна објаваMary Katrantzou за adidas Originals
Воден од премисата дека патувањата се празник за душата, а убавиот топол дом нејзино единствено прибежиште, во рамки на креативната страна на животот ги промовира содржините со кои ги збогатува ваквите видици. Неуморен трагач по малите животни радости, со космополитски дух, неизмерна љубов кон животните и пасија кон сите уметнички форми на емотивна експресија. Вљубеник во минимализмот, алтернативната музика, пишаниот збор на Мураками и шармот на Јужна Франција.

НЕМА КОМЕНТАРИ