Станица 26 беше локацијата на која припадниците на модните кругови вчеравечер уживаа во ревијалното шоу на дизајнерката Александра Митковска, со наслов Vibrazioni како втор ден од моменталниот Fashion Weekend Skopje. Позната атмосфера и веќе изградено име минатата вечер го привлекоа македонскиот моден свет да ја погледне новата колекција на Митковска; наменета за сезоната пролет-лето 2015 година, а која беше поддржана од  Nescafe Dolce Gusto. Самата колекција е приказна сама по себе, која што е составена од  маички, сукњи, мантили, панталони и фустани со интересен мотив: истите се принтови од фотографското творештво на Милчо Манчевски. Колекцијата се одликуваше со лесни и лелеави материјали, акцентирани со принтови кои претставуваат нова модна реалност. Покрај неконвенционалноста на истата колекција – самиот простор беше уреден некласично, со писта која потсетуваше на лавиринт и светлосно уредување кое синхронизирано на музичкиот избор, делуваше како сцена од филм. Како тоа визуелно изгледаше, погледнете на фотографиите во прилог.

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

12

13

14

15

16

17

18

19

20

21

22

23

24

* фотографиите се преземени од официјалната fun-page на Fashion Weekend Skopje.
* Divian Arts е медиумски партнер на FWSK 2014.

СПОДЕЛИ
Претходна објаваЈован Петровски и Јована Филиповиќ го отворија 10.Моден викенд Скопје
Следна објаваТрет ден FWSK – нови таленти и етаблирани дизајнери
Дивиан Артс е првата и единствена веб страница во Македонија која ги пренесува сите облици на уметност во креативна форма до своите читатели. Целта на Дивиан Артс е да ги врати вистинските уметнички вредности во Македонија, да ја разбуди креативноста и да остане во чекор со последните случувања од областа на уметноста. Патем, да ги едуцира и промовира младите на културно и општествено ниво, да им помогне да се изградат како составен дел од нормалното и професионално живеење, без да заборават на својата креативност и потреба од уметност.

НЕМА КОМЕНТАРИ

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР