На третиот моден ден во рамките на есенскиот Моден викенд дебитираа четири имиња а вечерта заврши со ревиите на дизајнерките Ирина Тошева и Олгица Ѓоргиева, вчера во салонот „Ауди-Порше Македонија“.

На пладневна ревија , беше прикажана колекција за деца од модната продавница „Софиленд“ за сезоната есен/зима 2014/2015 година, од повеќе американски брендови. На ревијата гостуваа и децата од Здружението за деца со Даунов синдром „Трисомија 21“ од Скопје.

Вечерните ревии започнаа со колекцијата на дизајнерката Андриана Динева која подолго време твори под етикетата „Kufer“ но за прв пат се претставува на Моден викенд Скопје. Динева ја претстави колекцијата „Timeless“ за есен/зима 2014/2015 година. „Колекцијата Timeless зборува за самоуверена жена, која не е определена од тековните тенденции. За храбрата жена што секогаш знае да ја помести границата на она што се нарекува женственост, жена што не прави компромиси и жена што верува во безвременска класика“, вели Динева.

00k1

00k2

00k3

00k4

Своето деби на Моден викенд го имаше и модната куќа „Hera“. „Овој пат се посветивме на фустаните за романтична вечер, направени со материјали што обезбедуваат чувствителност и нежност, а карактеристичен е сјајот на кристалите и мекоста на пердувите“, велат од „Hera“.

Од младиот Златко Јовановски кој се потпишува зад „JZJ by Zlatko Jovanovski“ посетителите видоа колекција за актуелната сезона, инспирирана од славниот уметник Микеланџело, наречена по неговото истоимено дело „Страшниот суд“. Во богатата палета тонови преовладуваат пастелните, особено давајќи драматичност со белата боја.

0z1

oz3

oz4

oz2
Вечерта ја заокружија ревиите на веќе познатите дизајнерки Ирина Тошева поддржана од My:Time и Олгица Ѓоргиева поддржана од Oxette.
„ Зебрата е употребена како симбол на индивидуалност и ни открива дека колекцијата е наменета за оние што се во постојано движење и имаат желба да се разликуваат од околината. Токму тие умеат да ги слушнат своите инстинкти и да изгледаат онака како што се доживуваат однатре .“, вели за својата колекција Тошева.

000i

0001

00ir

0irina1

Олгица Ѓоргиева за најновата колекција наречена „Complete your puzzle“ за есен/зима 2014/2015 година, вели дека е минималистичка, женствена но и безвременска, составена од секојдневни носливи парчиња но и елегантни фустани.

0o1

o02

o03

oo1

Фото: Ани и Дими

DivianArts е медиумски покровител на FWSK.

СПОДЕЛИ
Претходна објаваFWSK – втор ден, со VIBRAZIONI BY ALEKSANDRA MITKOVSKA
Следна објаваЗебричките на Ирина Тошева | FWSK 2014
Дивиан Артс е првата и единствена веб страница во Македонија која ги пренесува сите облици на уметност во креативна форма до своите читатели. Целта на Дивиан Артс е да ги врати вистинските уметнички вредности во Македонија, да ја разбуди креативноста и да остане во чекор со последните случувања од областа на уметноста. Патем, да ги едуцира и промовира младите на културно и општествено ниво, да им помогне да се изградат како составен дел од нормалното и професионално живеење, без да заборават на својата креативност и потреба од уметност.

НЕМА КОМЕНТАРИ

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР