Кармин, бикини, високи потпетици, депилирање… Зошто жените го прават тоа? Дури и Клеопатра користела импровизиран кармин, подоцна бил привилегија за проститутките, за филмовите да го вратат во широка потрошувачка; секоја секунда се продава по еден кармин.

Бикините не секогаш биле она што се денес, не сме сигурни дека ќе Ви се допадне некогашниот костим за капење, но од 1946 година на сцена се јавува бикинито.

Верувале или не, високите потпетици биле направени за мажи кои јаваат на коњ, но денес тие се една од најголемите опсесии на жената.

Со развојот на женската убавина која ја познаваме денес се јавува и депилирањето.

СПОДЕЛИ
Претходна објаваТалентирано момче од Србија
Следна објаваМакедонски дизајнери во [Just Because.]
Членот на креативното семејство кој ја перцепира уметноста како експресионистичка и прогресивна категорија. Со фотографска меморија и селективно избирање и величање на големите уметници, успешно ја промовира креативната страна на животот. Како застапник на уметничките вредности во разнообразност, вистинското креативно освежување и инспирација го бара во историски маркантните показатели на уметност.

НЕМА КОМЕНТАРИ