1

34 метри квадратни се мали, но не и недоволни димензии за создавање удобно и пријатно катче за живеење. Уште една инспиративна потврда е овој прекрасен мини стан, за чиј концепт најзаслужна е литванската дизајнерка Audronė Ambrazienė. Од стариот стан на нејзината баба создала многу модерен, елегантен, и пред се’ функционален животен простор со засебна спална соба, во каков секој би посакал да престојува. Тајната е во добрата организација и новиот распоред, при што постоечките ѕидови се отстранети во процесот на реновирање. Наместо нив, сега спалната е издвоена со огледални прегради, кои истовремено придонесуваат за визуелниот ефект и светлината во станот, а имаат и одлична декоративна намена. Целиот стан е хармонично стилизиран со бои и материјали од природата, давајќи му пријатна атмосфера и суптилна нота на ентериерот. Така, белата боја е вкусно искомбинирана со пролетната зелена нијанса и органските кафени тонови, внесувајќи смиреност, спокој и лежерност во секоја просторија. Во отворен план комуницираат дневната соба, трпезаријата и кујната, споени во компактна целина со едноставна, но впечатлива стилска тема. Спалната соба е мала, но сосема доволна за одмор и релаксација, за што во голема мера придонесува и квалитетната звучна изолација на ѕидовите. Недостигот од повеќе природна светлина е надоместен со амбиентални вештачки извори на светлина и огледала, додека како решение за повеќе простор за складирање е искористен големиот плакар во ходникот. Феноменални идеи – инспирирајте се!

2

3

4

5

6

7

7b

8b

8

9

10

11

12

13

14

17

СПОДЕЛИ
Претходна објаваЧитање и дизајнирање | Catherine d’Amours
Следна објаваNESCAFÉ аларм
Воден од премисата дека патувањата се празник за душата, а убавиот топол дом нејзино единствено прибежиште, во рамки на креативната страна на животот ги промовира содржините со кои ги збогатува ваквите видици. Неуморен трагач по малите животни радости, со космополитски дух, неизмерна љубов кон животните и пасија кон сите уметнички форми на емотивна експресија. Вљубеник во минимализмот, алтернативната музика, пишаниот збор на Мураками и шармот на Јужна Франција.

НЕМА КОМЕНТАРИ