„Сите ние сме гладни и жедни за конкретни слики. Апстрактната уметност секогаш ќе биде добра за една работа: да ја врати точната невиност на фигуративната уметност.“

~ Салвадор Дали

Еден од најмаркантните креативни умови кои воопшто постоеле е неминовно, најголемиот суреалист на сите времиња – големиот Дали. Согласно овогодинешната програма со наслов „Cultural Stories“ и по повод прославување на денот на Европа (9ти Мај), ОСТЕН Скопје, Делегацијата на Европската унија, Општина Центар и Амбасадата на Шпанија во Скопје Ве канат на изложбата на графики и склуптури од Дали, кои припаѓаат на колекцијата на ОСТЕН уметност на хартија.

Вчерашното отворање на изложбата беше проследено од DA, каде што фотографиите следуваат во прилог. Изложбата ќе биде отворена до 27ми мај, во Галерија ОСТЕН (8-ма Ударна бригада 2, Скопје).
Фото: Медина Хоџа

DSC_0701

DSC_0702

DSC_0703

DSC_0704

DSC_0707

DSC_0708

DSC_0726

DSC_0737

DSC_0742

 

СПОДЕЛИ
Претходна објаваПарите се отепувачка – Ристо Крле
Следна објаваМини-куќи за бездомниците | Gregory Kloehn
Задолжена за најблагорoдната навика, наклонетоста кон книги. Стои на ставот дека умереноста е универзален клуч, нејзината перфекционираност јасно ги селектира информациите со кои врши промоција на книжевната уметност. Живеејќи неколку животи паралелно - како читател и автор, приврзаничка е на ендемичниот вид на автори, модерен конзервативец кога се во прашање вредностите на животот, а истовремено, вечна вљубеничка во убавото.

НЕМА КОМЕНТАРИ