Плетенина во домот

Во минатото жените плетеле и везеле облеки и разни додатоци за домот, но со масовното производство и се помалку слободното време сите овие техники...

Кога ќе те стигнат и притиснат години, отвори ја книгата, со...

Еден ден, кога годините ќе почнат да ви го крадат детството, тргнете едно негово делче во некое скриено катче и сочувајте го. Немојте да дозволите да падне во...

Портрети од 1000 зборови | John Sokol

Запознајте го John Sokol, талентиран уметникк од Охајо кој ја создаде прекрасната колекција "Портрети од зборови". Оваа колекција всушност содржи портрети на некои од светски...

Смешни портрети на животни | Lennette Newell

Lenette Newell спаѓа во фотографите-пионери кои постигнале максимум во сите полиња на професионалната фотографија. Иако таа обично оперира во светот на модната и комерцијалната...

Неверојатна уметност од хартија | Yulia Brodskaya

Јулија Бродскаја (Yulia Brodskaya) е родена 1983 година, во Москва. Таа е уметник и илустратор, најдобро позната по нејзината рачна изработка на елегантни, до...

Нема кондоми-нема секс!

Mads Jakob Poulsen и Robert Nagy за 24 часа смислиле брилијатно пакување за презервативи со многу едноставна и хумористична порака која излегува кога ќе ги...

Модни додатоци кои се јадат | Fulvio Bonavia

"Прашање на вкус" е книга од наградуваниот италијански фотограф Fulvio Bonavia, во која се изложени негивите концептуални фотографии од храна претворена во модни додатоци....

Фото на денот | Израдувајте некого денес!

Насмевката, отворената врата, учтив поздрав, мала донација на некој просјак или уличен музичар се само некои од работите со кои може да разубавивме нечиј...

Зимски карневал – Квебек (Канада)

Во зимската земја на чудата, односно на Годишниот зимски карневал во Квебек, сите граѓани излегуваат на улиците за да го прослават жестокиот студ, додека...

Grunge уметност со доза психоделија | Lora Zombie

Lora Zombie е млада самоука уметница од Русија чии дела започнуваат да привлекуваат се поголема публика и обожаватели ширум Земјината топка. Нејзината урбана и...

Илустрации кои ќе ви го насмеат денот | Tiago Hoisel

Tiago Hoisel е илустратор и дизајнер од Сао Пауло, Бразил на чија инспирација и креативност може секој кративец да му позавиди. Неговото преполно портфолио...

Реконструкции на Barbie од уметнички класици

Славната кукла на Mattel го слави својот 50-ти роденден и за таа цел, француската уметница Jocelyn Grivaud и оддава почит со тоа што ја...