Во прво лице со книгите | Книжарница Paagman

Во главниот центар на националната библиотека во Хаг, Холандија, дизајнирана е мала земја на книжевните чуда чиј извонреден ефект се должи на големото растојание...

Најубавите книжарници на светот #3

Нашата мисија за детектирање на книжарници долж напоредниците и меридијаните не завршува со бројот 10. За денес, третиот сет од 5 книжарници е презентиран...

Library Hotel, Менхетен

Како сведоци на магнатскиот тренд на читање, денес е речиси чудно да не затекнете книги во нечиј дом. Но, имаме новост за Вас -...

Најубавите книжарници на светот #2

Откако констатиравме дека денес со новата парадигма на комуникацијата и достапноста, за секунда до две сме на посакуваната дестинација, визуелно; по првиот дел, продолжуваме...

Екстравагантен одмор на планина | Св. Луција

Anse Chastaner е резорт кој според архитектот Nick Troubetzkoy ја одликува хармонијата помеѓу планината Jade и Карибската природа. Тој се наоѓа на островската држава...

Незаборавна авантура | Канкун, Мексико

Канкун (Cancun) e најпосетениот град во Мексико со 3 милиони туристи годишно. Тој се простира на полуостровот Yucatan во должина од 26 км. Покрај брегот...

Најубавите книжарници на светот #1

Сведоци сме на категоријата „денес“ во сиот свој сјај и беда: со он-лајн достапност, како и достава на книгите, прашање е зошто би ја...

Одмор за душата | Задар, Хрватска

Некаде на средината од хрватското крајбрежје во окружување на невидена природна идила се наоѓа Задар. Задарскиот архипелаг се состои од 24 поголеми и околу...

Зафатете се со живеење

Во пресрет на уште едно сончево и разиграно лето, на многумина омиленото годишно време, вреди да се потсетиме зошто летото важи за највозбудливата четвртина...

Рајски градини

Убавината на природата надополнета со креативноста на човекот се тие што ги издвојуваат овие градини како најубави и најпосетени во светот. Versailles, France Alhambra, Granada, Spain Keukenhof,...

10 работи кои треба да ги направите во Мармарис,Турција

Без разлика дали сакате мирен одмор или авантуристички провод, Мармарис е местото кое ќе ви овозможи се. Тој е еден од најпопуларните туристички градови...

Светлечка река во Токио

Пред две недели, за време на Фестивалот Токио Хотару - фестивал во чест на свтулките, во реката Сумида беа пуштени 100.000 мали топчиња со...

Лежерниот Сиднеј | Австралија

Сиднеј е главен град на австралиската држава Нов Јужен Велс. Тој е најголемиот град во јужната хемисфера со популација од 4 300 000 жители...

Градот каде сè е дозволено | Амстердам

Амстердам е главен и најголем град во Холандија. Тој е еден од водечките финаниски центри во Европа. Во 2010 година е прогласен за 13ти...

Тарагона | Шпанија

Тарагона (Tarragona) е мал медитерански град кој се наоѓа 84 километри јужно од Барселона. Целата околина е еден мал музеј кој сведочи за ибериската...

Доживеј го градот, живеј го јазикот

Париз, Лондон, Барселона, Лос Анџелес, Сиднеј, Пекинг и Ванкувер - седум светски градови спакувани во исто толку убави и едукативни видео разгледници. EF International...