Apple ICAM | Иднината на дигиталната фотографија

Ова е уште еден многу добар  концепт, ICAM е визијата на италијанскиот дизајнер Антонио Де Роса, идејата е да се има уред кој се...

Импресивни илустрации | Michael Lisowski

Дозволете да ве запознаеме со работата на Michael Lisowski, илустратор и дизајнер од Полска. Импресивни реалистични илустрации со длабоки приказни и пораки зад себе.

,,Што имаш во твојата глава?” | Sara Asnaghi

Sara Asnaghi, млада дизајнерка од Милано прави интересни скулптури на мозоци од храна. Како материјали користи црн ориз, трошки од леб, бонбони и растителни...

Векторско sci-fi оригами | Liam Brazier

Liam Brazier e веќе добропознат на светската јавност и на сите оние кои се заинтересирале повеќе за највлијателните илустратори и графички дизајнери на денешницата,...

Mоден акварел | Cate Parr

Способноста за синтеза на два уметнички медиуми како сликарство и моден дизајн е одлично дојдена до израз во делата на англиската модна дизајнерка и...

Darth Vader од хартија

Шпанскиот илустратор Хавиер или попознат како Lobulo Design не води во неговото студио, каде со многу трпение и вештина изработува дело од парчиња хартија...

Дизајнерски елки

Најголемите дизајнерски имиња го изработија божиќното дрво на нов, интересен начин, но со свој личен печат, како дел од хуманитарниот настан "Les Sapins de...

Уметност за осамени срца

Lonelypeopleart се серија на илустрации од графичкиот дизајнер Chew Poh Koon кој живее и твори во Куала Лумпур, Малезија. Неговите исклучително слатки илустративни дела се најчесто со...

Време е за чадор

Чадорот е еден од оние предмети кои сигурно не сакате да ги користите често. Но, постојат моменти кога мораме да ја напуштиме нашата безбедна...

Пушењето убива!

Искрено, ние не верувамe дека дури и најкреативните кампањи против пушење, можат да ве натераат да престанете да пушите. Едноставно, за пушачите не функционираат...

Креативен еко – хит

“ My water’s on fire tonight” е насловот на видеото кое што е оценето за второ најкреативно видео во 2011 год. според магазинот TIME....

Рачно изработени фонтови

“HandMade Fonts” е дизајнерска компанија од Естонија, формирана во 2008ма година од Vladimir и Maksim Loginov кои секогаш се во потрага по уникатни, нови,...

Уникатни столчиња

Овие интересни столчиња од дизајнерите Tom Sachs, Shiro Kuramata, Gaetano Pesce и Robert Wilson беа дел од аукцијата за дизајнерски мебел од последниве 100...

Ланасутра

Инспириран од позите од Камасутра, дизајнерот Ерик Равело изработи скулптури изработени од пластика кои потоа се покриени со волна во различни бои. Оваа серија на...

Цртежите на Naolito

Шпанскиот графички дизајнер Nacho Diaz или попознат како Naolito, во своите цртежи со својата оригиналност и голема фантазија раскажува интересни, на момент и смешни...

Новогодишни колачиња

Празниците се ближат, почнува новогодишната еуфорија, па ви претставуваме неколку идеи како би можеле да ги направите вашите вкусни колачиња да бидат во новогодишен...