Дизајниран од страна на Virgil Exner Sr, 1960 Plymouth XNR концептот на автомобил е создаден како одговор на огромната популарност на Corvettes на крајот од 50тите години од минатиот век. Можеби изгледот е несекојдневен, па затоа никогаш не излезе во производство; но, сепак – нејзиниот асиметричен дизајн е предмет на восхит и нејзината особеност ја прави евергрин меѓу автомобилите. Последната аукција наменета на оваа црвена убавица се одржа во Монтреј, Калифорнија.

СПОДЕЛИ
Претходна објаваСреќен крај | Milen Vitanov
Следна објаваКупете сега: Црвената боја е хит за пролет 2015
Воден од премисата дека патувањата се празник за душата, а убавиот топол дом нејзино единствено прибежиште, во рамки на креативната страна на животот ги промовира содржините со кои ги збогатува ваквите видици. Неуморен трагач по малите животни радости, со космополитски дух, неизмерна љубов кон животните и пасија кон сите уметнички форми на емотивна експресија. Вљубеник во минимализмот, алтернативната музика, пишаниот збор на Мураками и шармот на Јужна Франција.

НЕМА КОМЕНТАРИ