Манекенките чекорат по пистата за време на ревијата на високата мода на Џорџо Армани, пролет/лето 2024 година, како дел од Париската модна недела во Париз, Франција на 23 јануари 2024 година.

Армани ја лансираше својата прва колекција Privé во јануари 2005 година, пред 19 години. Иако не е расположен за прославување на пресвртни точки, тој рече дека чувствува дека е време за мала промена на темпото. Иако е познат по тоа што е ригорозен во следењето на правилата кои ги има воспоставено, оваа сезона тој ја нарече колекцијата Haute Couture en Jeu – француски термин кој може да има двојно значење. Тој рече: „Од една страна, тоа значи „да се стави во игра високата мода“, додека од друга страна може да се преведе како „забава за високата мода“. Како и да е, време беше да се биде храбар, да се ризикува и да се биде малку помалку Армани“.

СПОДЕЛИ
Претходна објаваКлучни трендови на накит за пролет/лето 2024 година
Следна објаваValentinoGaultier, Viktor & Rolf: Couture колекции кои оставаат без здив (прв дел)
Дивиан Артс е првата и единствена веб страница во Македонија која ги пренесува сите облици на уметност во креативна форма до своите читатели. Целта на Дивиан Артс е да ги врати вистинските уметнички вредности во Македонија, да ја разбуди креативноста и да остане во чекор со последните случувања од областа на уметноста. Патем, да ги едуцира и промовира младите на културно и општествено ниво, да им помогне да се изградат како составен дел од нормалното и професионално живеење, без да заборават на својата креативност и потреба од уметност.

НЕМА КОМЕНТАРИ