На модните писти за сезоната есен/зима 2023 година, манекенките носеа сè, од пудри (Giorgio Armani), капути со рабови (The Row), па дури и сопствените гради (Ann Demeulemeester). Остатокот од времето, нивните раце беа обвиткани околу клач торби – една од најпопуларните форми на чанти во сезоната есен/зима.

Зборот „клач“ може да евоцира слики на многу непрактични рамни чанти, кои одговараат само на две или три работи, доволно за една ноќ во градот. Сепак, неодамнешните колекции воведоа нов тип на клач чанти, практични за секојдневните активности.

Miu Miu ги понуди своите флексибилни чанти, украсени со висечки сетови за клучеви, кои беа направени имајќи го на ум начинот на живот во движење: тие се лесни за кревање набрзина и доволно пространи за да ги собере сите ваши лични работи.

 

Истиот ноншалантен потег го дефинираше Maximilian Davis за Ferragamo, со големи кожни чанти, реализирани во сјајна црна, светло жолта, бела, темносина и препознатлива црвена боја.

СПОДЕЛИ
Претходна објаваНародни поговорки: Вистинското пријателство е најретката птица на земјата
Следна објаваАвгустовска агенда на култура и стил
Дивиан Артс е првата и единствена веб страница во Македонија која ги пренесува сите облици на уметност во креативна форма до своите читатели. Целта на Дивиан Артс е да ги врати вистинските уметнички вредности во Македонија, да ја разбуди креативноста и да остане во чекор со последните случувања од областа на уметноста. Патем, да ги едуцира и промовира младите на културно и општествено ниво, да им помогне да се изградат како составен дел од нормалното и професионално живеење, без да заборават на својата креативност и потреба од уметност.

НЕМА КОМЕНТАРИ