Мини фустанот суптилно потсетува на минатите децении од шеесетите, а оваа сезона е создаден за да задоволи различни естетски желби. И покрај неговите минијатурни димензии, мини фустанот изобилува со стилски интерпретации. Од оние со тантела, па се до другите со монистра, мини-фустанот е претставен како вистински моден камелеон на летната сезона.

Courrèges

Модниот бренд Lindex претстави мини фустан во деликатна тантела, додека креацијата на Missoni беше изработена од впечатливи цик-цак дезени карактеристични за оваа куќа. Alexandre Vauthier го претстави како сензуална креација со долги ракави од монистра во смарагдна боја, а брендот Red Valentino ја создаде својата интерпретација имајќи ги на ум 60-тите.

 Alexandre Vauthier

Lindex

Ulla Johnson

Diesel

Missoni

 Self-Portrait

 Red Valentino

Bershka

СПОДЕЛИ
Претходна објаваЛетово се носат неонски бои
Следна објава Мода: baggy фармерките стануваат пошироки – половината се спушта пониско
Дивиан Артс е првата и единствена веб страница во Македонија која ги пренесува сите облици на уметност во креативна форма до своите читатели. Целта на Дивиан Артс е да ги врати вистинските уметнички вредности во Македонија, да ја разбуди креативноста и да остане во чекор со последните случувања од областа на уметноста. Патем, да ги едуцира и промовира младите на културно и општествено ниво, да им помогне да се изградат како составен дел од нормалното и професионално живеење, без да заборават на својата креативност и потреба од уметност.

НЕМА КОМЕНТАРИ