5 трендови кои ги најави Vogue за оваа пролет
Иако зимата сè уште трае, многу брзо ќе дојде пролетта, на која неизмерно се радуваме. Потопло време, подолги денови и повеќе сонце се сè што ни треба.
Со доаѓањето на пролетта нашата гардероба многу се менува. Тешките алишта како јакни со пердуви, капути и пуловери одат во заборав, а на сцената се појавуваат фустани, шорцеви и кожени јакни.
Вог пред некој ден ги објави трендовите кои ќе преовладуваат во пролетта 2023 година, а во продолжение ви ги откриваме.
1. Карго панталони
Карго панталоните се уште се голем тренд сега, а такви ќе останат и на пролет.

2. Металик златна
Иако досега преовладуваше трендот на металик сребребрена, на пролет повеќе ќе ја гледаме металик златната нијанса како на чантите и чевлите, така и на панталоните, топовите и фустаните.

3. Цветови
Цветовите, особено во 3Д формат, ќе бидат голем тренд како декорација на фустани, блузи или во форма на ѓердани и брошеви.

4. Бебешка сина боја
Бебешката сина боја ќе биде хит боја на пролетта.

5. Неон
Според Vogue, неонските бои се враќаат на големо оваа пролет.

СПОДЕЛИ
Претходна објаваИнспирација: Најубав маникир инспириран од Денот на вљубените
Следна објаваМозаични колажи изработени од семиња; Виртуозна уметност на Снежана Лазарова Луна
Дивиан Артс е првата и единствена веб страница во Македонија која ги пренесува сите облици на уметност во креативна форма до своите читатели. Целта на Дивиан Артс е да ги врати вистинските уметнички вредности во Македонија, да ја разбуди креативноста и да остане во чекор со последните случувања од областа на уметноста. Патем, да ги едуцира и промовира младите на културно и општествено ниво, да им помогне да се изградат како составен дел од нормалното и професионално живеење, без да заборават на својата креативност и потреба од уметност.

НЕМА КОМЕНТАРИ