Според она што го видовме на модните писти во Њујорк, Лондон, Милано и Париз, ова се клучните модни трендови за зима 2023 година.

1 ОДРЖЛИВА МОДА
Најважниот моден тренд за зима 2023 година е одржливоста.

Модната индустрија се обидува да го минимизира своето влијание врз животната средина и повеќе да не биде најголемиот загадувач. Оттука, 2023 година ќе биде година на промени кон почиста, одржлива мода.

Рециклирањето, позајмувањето, па дури и крадењето од плакарот на вашата мајка е најновиот тренд.

Очигледно, оваа зима сепак ќе купуваме нова облека. Но, ќе носиме попаметни одлуки за купување, ќе купуваме попаметно и ќе инвестираме во квалитетни парчиња што нема да се распаднат по втор пат кога ќе ги облечеме.

Освен тоа, ќе купуваме облека од одржливи материјали како вештачко крзно и веганска кожа и рециклирани ткаенини, како што се рециклиран тексас, рециклирана волна, рециклиран најлон, рециклирано жерсе и рециклиран памук.

2 Y2K FASHION – рани 2000-тите
Токму кога мислевме дека стилот на Y2K го достигна својот врв, дизајнерите донесоа повеќе стилови од 20-тиот век на пистата.  Инспирацијата ја бараа во раните 2000-ти, кулминирајќи со низа модни изгледи фокусирани на младите.

Микро мини здолништа, миди здолниште во стилот на 90-тите, засечени блузи, долги ракави, блузи како втора кожа, бодија со врвен крој, струкирани блејзери, меки  моторџиски јакни, летни мандана топови, маици во стил на штедливост, шилести чизми, тексас фармерки, проѕирни мрежа кошула, горен дел без прерамки, тексас бралет, корсет, чокер ѓердани, тенки шалови, панталони со низок струк; Y2K е најголемиот моден тренд во зима 2023 година.

3. Зимата 2023 година враќа сè што е секси. На сите модни писти AW2023 доминираа набрани блузи и мини фустани со деколтеа. Купете една веднаш.

И секако, твид.

Твидот беше популарен во сите четири градови на модниот месец. Додека Версаче донесе возбудливи ажурирања на твидот со разни шари и светли бои, Шанел му даде на твидот модерен пресврт во бесконечна комбинација на бои.

Versace

©VERSACE

Chanel Spring 2023

СПОДЕЛИ
Претходна објаваЧизмите Moon Boot се врвен хит оваа зима
Следна објаваБакнежот во најромантичните и најпознатите уметнички дела.
Дивиан Артс е првата и единствена веб страница во Македонија која ги пренесува сите облици на уметност во креативна форма до своите читатели. Целта на Дивиан Артс е да ги врати вистинските уметнички вредности во Македонија, да ја разбуди креативноста и да остане во чекор со последните случувања од областа на уметноста. Патем, да ги едуцира и промовира младите на културно и општествено ниво, да им помогне да се изградат како составен дел од нормалното и професионално живеење, без да заборават на својата креативност и потреба од уметност.

НЕМА КОМЕНТАРИ