Во лето, побарувачката за сина и бела облека тројно се зголемува. Зошто?
Турбулентните стилски води на лето се смируваат со докажаната елеганција на морнарскиот стил – кошули и фустани со пруги, темно сини панталони и бели костуми.
.
Според истражувањето на онлајн платформата Trendstop, која се занимава со анализа на пазарот на облека и аксесоари, како и со навиките на потрошувачите, во јуни, јули и август, побарувачката за сино-бела облека и за оние со пруги во тие две бои тројно се зголемува.
За модните додатоци, со мотив на сидро, „ капетански капи или флип-апостолки со детали од јаже – накратко, за сè што симболизира морнарски стил.
Тоа го докажуваат и познатите личности кои летово одмараат насекаде низ Медитеранот, од Шпанија до Грција: жените се облечени во маици и фустани со шема на таканаречените бретонски риги (21 бела и 21 темно сина), бела костуми со златни копчиња, сини здолништа со бел раб, додека мажите носат сини и бели кошули со пруги и сини бермуди.

НЕМА КОМЕНТАРИ