Модната куќа Alexander McQueen ja претстави рекламна кампања за својата женска колекција пролет/лето 2022 година.

Автор на црно-белите снимки од кампањата е талентираниот Стивен Мајзел. Колекцијата пролет/лето 2022 година стана симбиоза на женственоста, лондонскиот  андерграунд и уличната култура.
Лежерните костуми, фармерки нагласени со црна кожа со патенти и копчиња и смело елегантниот смокинг се комбинирани со фустани со корсет и широки здолништа. Модните додатоци на колекцијата се изработени во соодветна естетика: со елегантни чевли и чизми, украсени со кристали, со гломазни „рејв“ чизми и брендирани патики со дебел ѓон.
Женската ревија за пролет/лето на Alexander McQueen 2022 година ја одбележа првата модна ревија на брендот во Лондон по 20 години.

Враќајќи се дома, креативниот директор на брендот Сара Бартон објасни дека сака да го „слуша ритамот на студискиот живот“, да остане задлабочена во секојдневниот живот на Лондон и да ги избере оние времиња и места за ревии кои одговараат на тимот.

НЕМА КОМЕНТАРИ