Креативната директорка на куќата Шанел, Вирџинија Вијар, ги собра љубителите на модата во Le 19M – новоотворената париска зграда посветена на идните изложби на рачно изработени креации на брендот. Во просторот со фасадата украсена со бели бетонски нишки, дизајнирана од Руди Рикоти, таа ја претстави својата линија Metiers d’art 2021/22.

Архитектурата на објектот влијаеше на кроевите и мотивите на оваа колекција, која Вијар ја нарече “metropolitan”, препуштајќи ја во рацете на талентираните занаетчии – кројачи, плетачи, везилки на монистри, модератори, чевлари, специјалисти за цвеќиња и пердуви, златари, сакајќи да ја покажат широчината на нивната работа и удел во секоја креација на Шанел.

Таа ја претстави препознатливата естетика на Шанел, женски костими, волнени палта, трикотажа, твид и пепито дизајн во современ контекст, нагласувајќи го секој изглед до најситниот детаљ: длабоки деколтеа, нагласен монограм на брендот, лелеави долни делови, синџири на половината и слоеви на накит.

СПОДЕЛИ
Претходна објаваДевет најубави и најголеми новогодишни елки во целиот свет
Следна објаваНајубави фустани од плиш за празничен изглед
Дивиан Артс е првата и единствена веб страница во Македонија која ги пренесува сите облици на уметност во креативна форма до своите читатели. Целта на Дивиан Артс е да ги врати вистинските уметнички вредности во Македонија, да ја разбуди креативноста и да остане во чекор со последните случувања од областа на уметноста. Патем, да ги едуцира и промовира младите на културно и општествено ниво, да им помогне да се изградат како составен дел од нормалното и професионално живеење, без да заборават на својата креативност и потреба од уметност.

НЕМА КОМЕНТАРИ