Модната бура пристигна во Лондон: Наоми Кемпбел ја предводеше модната ревија на Александар Меквин …Модната ревија се одржа во џиновски транспарентен шатор дизајниран од архитектот Смиљан Радиќ кој овозможи панорамски поглед на британската престолнина.
Куќата нАлександар Меквин се врати во Лондон за да ја претстави колекцијата пролет/лето 22, за прв пат откако Париската модна недела имаше предност во последните неколку сезони.Најновата колекција, инспирирана од типично лошото време во главниот град на Велика Британија, можеше премиерно да биде прикажана само во родното место на модната куќа. Паркингот во близина на пристаништето, во близина на атељето на архитектот и пријател на куќата, Смиљан Радиќ, го претвори во впечатлив транспарентен балон во кој беше прикажана колекција наречена „Лондонско небо“.Креативната директорка Сара Бартон ја објасни својата инспирација со зборовите: „Небото може да биде убаво, турбулентно, страсно, страшно, опасно. Ние сме дел од природата и мора да ја почитуваме “.

Бартон ја претвори идејата во мотиви со бури на драматични фустани и плисе здолништа, структурирани да го репродуцираат впечатокот на ветрот и контрастот, создавајќи цврсти силуети од кожа и тексас.

Самата колекција го претставува Меквин во своето најубаво издание. Тоа е шармантна и драматична битка помеѓу префинетата елеганција и совршенство на панкот, нагласена со патенти, авијатичарски јакни и референци на бициклистите кои ја обележуваат модерната жена Меквин.

Сепак, ревијата беше официјално крунисана кога беше затворена од Наоми Кембел. Супермоделот излезе на пистата во проsирен фустан со слоевито дно од тул, додека кратка јакна и чорапи беа украсени со накит.

Да подвлечеме, каков божествен начин Меквин да се врати дома!

СПОДЕЛИ
Претходна објаваОткријте го моментално најпопуларниот рецепт на TikTok
Следна објаваОдличен стајлинг на Рита Ора
Дивиан Артс е првата и единствена веб страница во Македонија која ги пренесува сите облици на уметност во креативна форма до своите читатели. Целта на Дивиан Артс е да ги врати вистинските уметнички вредности во Македонија, да ја разбуди креативноста и да остане во чекор со последните случувања од областа на уметноста. Патем, да ги едуцира и промовира младите на културно и општествено ниво, да им помогне да се изградат како составен дел од нормалното и професионално живеење, без да заборават на својата креативност и потреба од уметност.

НЕМА КОМЕНТАРИ