Nicolas Ghesquière создаде неверојатна колекција која, под впечаток на скандалот за кој бруи модниот свет, не смее да падне во втор план.

Магичната ноќ во Париз наликуваше на вистинска модернистичка бајка, прекината на самиот крај со еден удар на реалноста подготвен од непоканета демонстрантка, со натпис што го поистоветува прекумерниот консумеризам со исчезнувањето на човечкиот вид.

Покрај тоа, куќата ја прослави 200 -годишнината од раѓањето на нејзиниот основач Louis Vuitton, кој ја познавал царицата Евгенија, за која бил личен производител на кофери.

Следните 5 изгледи најдобро ја илустрираат фасцинацијата со поимот време и начинот на кој модата се вкрстува со него.
Здолниште со обрач
Винил панталони
Лесен “slip” фустан
Кожен фустан
Наметка со печатени точки

СПОДЕЛИ
Претходна објаваМодна недела во Париз: 20 “streetstyle” изданија кои нема да ги заборавиме!
Следна објаваЦрн маникир: Како оваа есен ја носиме најелегантната боја на нокти
Дивиан Артс е првата и единствена веб страница во Македонија која ги пренесува сите облици на уметност во креативна форма до своите читатели. Целта на Дивиан Артс е да ги врати вистинските уметнички вредности во Македонија, да ја разбуди креативноста и да остане во чекор со последните случувања од областа на уметноста. Патем, да ги едуцира и промовира младите на културно и општествено ниво, да им помогне да се изградат како составен дел од нормалното и професионално живеење, без да заборават на својата креативност и потреба од уметност.

НЕМА КОМЕНТАРИ