Дали и вие би го носеле: Бисерен ѓердан кој го имаат сите од Ријана до Бела Хадид
Бисерите најмногу не потсетуваат на Париз во дваесеттите години од минатиот век, на нашите баби во огледало кога се подготвуваа за специјална пригода, на морето и океаните во кои има школки. На многу работи, но никогаш на урбан додаток кој потсетува на хит естетиката од доцните деведесетти и раните две-илjадити – чокерот.
Сега, како и секој моден тренд, ја преплавија социјалната мрежа TikTok. Герданот на Вивиeн Вествуд го најде своето место околу вратот на сите влијателни и славни личности, достигнувајќи таква популарност така што го доби своето име – ѓердан TikTok.

Но, зошто е овој ѓердан толку популарен? Што ги привлече новите генерации кон панк -дизајнерката Вивијан Вествуд? Бидејќи бисерите овој пат откриваат сосема нова димензија. Исто така, има амблем што е заштитен знак на славната дизајнерка и е неконвенционална комбинација на кралската орба.

Знаејќи ја важноста на минатото, но и разбирање на модерното време, не е чудно што инфлуенсерките и познатите личности се препознаваат во овој додаток. Со мешавина од субкултура и традиција, славната дизајнерка создаде ѓердан кој совршено одекнува со генерацијата Z.

Не е лесно да се најде додаток што е универзално кул, а сепак се издвојува од толпата. Овој релативно пристапен статусен симбол стана задолжително нешто на крајот на летната сезона и ни ја покажаа високата мода во сосема нова естетика. Можеби не е панк стил за помладите генерации да го носат она што секој го носи, но сепак имаат моќ да одлучат што ќе облечат? Дефинитивно панк.

СПОДЕЛИ
Претходна објаваСе продава вилата на Мадона на Сансет Булевар
Следна објаваСупермоделот Кендал Џенер позираше гола во новата рекламна кампања на Jacquemus
Дивиан Артс е првата и единствена веб страница во Македонија која ги пренесува сите облици на уметност во креативна форма до своите читатели. Целта на Дивиан Артс е да ги врати вистинските уметнички вредности во Македонија, да ја разбуди креативноста и да остане во чекор со последните случувања од областа на уметноста. Патем, да ги едуцира и промовира младите на културно и општествено ниво, да им помогне да се изградат како составен дел од нормалното и професионално живеење, без да заборават на својата креативност и потреба од уметност.

НЕМА КОМЕНТАРИ